Yükleniyor...

F1 Bilişim Teknolojileri | f1bt.com

Pazartesi - Cumartesi : 09:00 / 19:00

Ransomeware

Ransomeware Virüslerine Dikkat

Ransomware, 21.YY en sinir bozucu ve sanal tehditlerinden bir tanesi. Bu tür saldırıya uğrayan sistemlerdeki veriler saldıran tarafından en güçlü bir şekilde şifreleniyor ve sisteminde sahibi salgıranını istediği ücreti ödemediği takdirde dosyaları kaybediyor.

Sadece bilgisayarınız ki dosyaları değil aynı zamanda network ağında ki erişebildiği dosyaları da şifreliyor. Böylece sistemde ki dosyaların kurtarılması imkansız hale geliyor. Talep edilen ücret karşılanmadığında takdirde ele geçirilen dosyaların silinmesi de söz konusu.

Geçtiğimiz sene düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi 2015 etkinliğinde, FBI Boston ofisinde görevli ajan Joseph Bonavolonta, bu büyük sorun hakkında gerçekten de çok şey yapılamayacağını ortaya koydu.

Cryptolocker ve Cryptowall gibi ransomware programlarıyla ilgili açıklama yapan Bonavolonta: "Dürüst olmak gerekirse biz genellikle insanlara sadece fidyeyi ödemeyi tavsiye ediyoruz" dedi. Bu açıklama ransomware olarak adlandırılan zararlı fidye yazılımlarının gerçekten de işlerini çok iyi yaptıklarını kanıtlamış oldu.

Geçen yılın Haziran ayında FBI tarafından yayınlanan kamu hizmeti duyurusunda, bu dolandırıcılık yönteminin bireyler ve işletmeler üzerinde başarı sağlayarak önemli bir etki yarattığı açıklanmıştı. FBI tarafından yapılan duyuruda, Nisan 2014 - Haziran 2015 tarihleri arasında 992 CryptoWall şikayeti geldiği ve mağdurların 18 milyon dolar kayıp yaşadığı bildirilmişti.

Peki bu virüslerden korunmak için neler yapmalıyız?

Ramsomware virüsleri genellikle E-posta yolu ve İnternetten indirilen setup dosyaları ile bulaşmaktadır. Posta kutunuza düşen e-postalarınızın kimden geldiğini kontrol etmeniz en önemli konudur. Bu zamana kadar bu hack ataklarını Türk Telekom, Superonline, Turkcell, Dhl gibi kurumsal firmaların faturası gibi göstererek yaptılar ancak gelen e-postanın Kimden kısmını kontrol ettiğimiz de bahsi geçen firmalar ile alakasız adreslerden geldiğini görürsünüz. Bir başka bulaşma yolu da internetten indirilen yükleme dosyaları iledir. İnternet üzerinden herhangi bir program kurmak için inen dosyaya bu virüste enjekte edilerek sisteme bulaştırılmaktadır. Önemli bir uyarı olarak da bilgisayarınıza kurulu olan antivirüslerin mümkünse lisanslı ve güncel olmasıdır.